Pazartesi , Ocak 17 2022
Home / Makaleler / Bel Ağrısı ve Egzersiz

Bel Ağrısı ve Egzersiz

Bel sakatlıkları, burkulma ve zedelenmelerde dahil olmak üzere, 45 yaş altı insanlar için bir numaralı sakatlıktır. Tahminen nüfusun %80’ni yaşamlarının bir bölümünde bel ağrısı deneyimi yaşamaktadırlar.

Kronik bel ağrısı olan kişiler, Dünya’daki tüm kronik sağlık durumlarının %10’nu oluşturur ve bunların %5’inde kronik bel ağrısı ilerlemeye devam etmektedir, ayrıca %25 oranında da iş günü kaybı yaşanmaktadır. Kronik bel ağrısı Dünya’da en pahalı iyi huylu sağlık durumu olarak adlandırılabilir.

  Bel sakatlıkları, her yıl için milyonlarca iş günü kaybına neden olduğu gibi, yasal olarak yapılan ödemeler ve görülmeyen ödemelerle beraber trilyonlarca sağlık harcamlarına da neden olmaktadır. Bel sakatlıklarını azaltmak tüm işverenler için öncelikli konu olmalıdır. İşçilerin tazminat istediği en yaygn tip bel zedelenmeleri ve incinmeleri şikayetindendir.

  Kronik bel ağrısının nedeni çoğu kere anlaşılmamasına rağmen, sık görünen ortak dört nedeni şu şekildedir;

1- Bel fıtığı (Diskin jelatimsi bölümünü çevreleyen liflerin dış katmanlarındaki zorlanması sonucu oluşur)
2- Spondilolistezis (Vücuttaki bir omurganın alttaki omurganın üzerine kayması durumudur)
3- Belde olan travma
4- Vdejeneratif disk hastalığında (Omurlararası diskte oluşan ilerlemiş yapısal bozulma)

 

 

  Bel prolemleri genellikle alt bel ve karın kas gruplarının kuvveti ve esnekliğinin dengesizliği ile ilgilidir. Hmastring ve fleksör kaslarındaki zayıf esneklikte kronik bel ağrısının nedenlerinden biridir.

  Bel Ağrısı ve Egzersiz

 
  Kronik bel ağrısı ile vücut ağırlığı, sigara kullanma ve fiziksel aktivitenin azlığı arasında güçlü bir bağ vardır. Bu bağı göz önüne aldığımızda, kombine edilmiş fiziksel hareketler ile sağlıklı yaşam tarzının kronik bel ağrısını önleyebileceği bir anlam ifade eder.

Aslında, birçok doktor kronik bel ağrısının en büyük nedenini basit olarak fiziksel kondisyonsuzluğun olduğu fikrinde birleşmektedirler.

Daha belirgin olarak, kronik bel ağrısının ilerlemesinde büyük kas gruplarındaki, özellikle bel kaslarındaki kuvvet azlığının, en büyük risklerinden biri olarak görülmektedir. Bel için yapılan aerobik çalışmlar ve egzersiz, kronik bel ağrısının tedavisi ve önlenmesi için düzenli olarak uygulanmalıdır.

  Bel Ağrısı İçin Egzersiz Önerileri

  Bel ağrısı risk faktörlerine karşı hastalar taranmalıdırlar, çünkü önlem ile kronik bel ağrısından kaçınılabilir. Eğerki son zamanlarda kronik bel ağrısı zedelenmesi ya da incinmesi yaşadıysanız, bir egzersiz programına başlamadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşünüz.

Eğer ki bir kişisel antrenörünüz var ise doktorunuz ile antrenörünüzü görüştürmenizde fayda vardır. Aerobik ve dirnç antrenmanlarına ilave olarak, temel sırt egzersizleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Bel ağrısı tanısı koyulmuş hastaların kaçınması gerektiği durumlar: desteklenmiş aşırı esnetme, dönmüş ayakla beli bükme, yüzükoyun ya da sırtüstü pozisyonda iken bacakları aynı anda kaldırma, ani hareketler.

  Bel ağrısı olan kişiler aşağıdaki önerileri dikkatlice okumalıdır;

1- Her zaman düzgün ve uygun formda olmaya dikkat ediniz.

2- Egzersiz esnasında herzaman nötral pelvis uyumunu muhafaza etmeli ve bedeni dik tutmalısınız.

3- Çene yukarı doğru eğik olduğu ve kafanın ileri doğru gittiği pozisyondan kaçınmalısınız.

4- Aşağıya eğilirken veya yerden bir şey alırken, her zaman dizlerinizi bükerek eğilmelisiniz.

5- Omurgayı destelenmemiş pozisyonda iken aşırı uzatmaktan kaçınmalısınız.

6- Her egzersizden sonra ve önce yeterince soğumaya ve ısınmaya özen göstermelisiniz.

7- Hamstringlerdeki, kalça fleksör kaslarındaki, bel kas grubundaki ve karındaki kasların zayıflığı ve dengesizliği en çok bel ağrılarına sebep veren faktörlerdir, dolayısıyla egzersiz, kasın gücünü ve esneklğini arttırmak için rutin olarak yapılmalıdır.

8- Bel ağrısı ya da kronil bel ağrısı öyküsü olan kişiler, egzersiz için bir doktora danışmalıdırlar ve ya kişisel antrenörlerini  doktorları ile görüştürmelidirler.

9- Eğer takip eden bel ağrısı egzersizinden şikayet ediyor iseniz, rahat bir pozisyonda oturun ve ya yatın ve ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapın. Eğer ki egzersizde hafif bir sırt incinmesi yaşadıysanız bir kaç gün dinlenin.

 

05302220000
WhatsApp chat