Pazartesi , Kasım 29 2021
Home / Makaleler / Bronşit ve Amfizem

Bronşit ve Amfizem

Bronşit bir çeşit obstrüktif akciğer hastalığı olup, bronş tüplerinin iltihaplanması ile meydana gelir. Bronşitin başlıca nedeni sigaradır. Mesleki etkilenme ve hava kirliliği bronşit oluşumunda daha az rol oynar. Buna rağmen, akut bronşit mukoza zarının iltihaplanması olarak bilinir.

Buna rağmen, akut bronşitin en ağır dönemi soğuk veya belirgin toz parçacıklarına maruz kalma veya duman gibi faktörlerden dolayı gelişir ve birkaç hafta içinde iyileşir. Kronik bronşit çoğu durumlarda ömür boyu devam eder.

Amfizem kronik akciğer hastalığının başka bir formu olup, alveollerin overinflasyonu ve alveollerin duvarlarında oluşan hasarlar sonucu oluşur. Bu durumlar solunum fonksiyonlarında önemli azalmalara sebep olur. Amfizemin klasik belirtileri nefes darlığı ve öksürüktür. Amfizem ve bronşit, her ikiside kronik obstrüktif akciğer hastalıkları olarak veya KOAK olarak refere edilir.

Egzersiz ve KOAH

KOAH’lı kişiler, hastalıklarının şiddetine göre, orta derecede yapılan egzersizden yararlanabilirler  ya da yararlanmayabilir. Bu kişilerin doktorları tarafından dikkatli izlenmesi ve yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; KOAH hastalığından müzdarip olan birçok kişi, kalp hastalığı gibi egzersiz programını etkileyecek başka tıbbi problemlere de sahiptir.Egzersiz KOAH’lı bir çok insanın akciğer fonksiyonlarını geliştirememesine rağmen, anksitiye, vücut ağırlığını ve stresi azaltarak, bu hastaların günlük yaşam aktivitelerini yerine getirme becerilerini artırmaktadır örneğin fonksiyonel durumlarını artırmak, nefes darlığı şiddetini azaltmak, yaşam kalitesini geliştirmek gibi.

Tıbbi denetim altında yapılan egzersiz programlarından olası bütün yararları elde etmiş ve istikrarlı seyreden KOAH’lı kişiler, tıbbi denetimi olmayan bir egzersiz programına da katılmaktan yarar sağlamalıdırlar. Bu kişiler ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik edilmeli, çünkü yapabilecekleri en küçük egzersiz bile onların potansiyel sağlığına yararlı olarak sonuçlanabilir.

KOAH için Egzersiz Önerileri

1- KOAH’lı kişilerin bir egzersiz programına başlamadan önce kapsamlı akciğer testlerini tamamlamaları gerekmektedir.

2- Durumları istikrarlı seyretmeyen KOAH’lı kişiler, tıbbi gözlemcisi olmadan bir egzersiz programına katılmamalıdırlar.

3- Nefes darlığından kaçınmak için, egzersizin yoğunluğunu ve tipini dikkatli seçiniz.

4- Bireyler, egzersizden önce akut bronşit belirtisinden tamamen kurtulmuş olmalıdırlar.

5- KOAH’lı kişiler yanlarında her zaman bronşları genişleten spreylerden taşımalıdırlar ve ilk hırıltı solunum belirtisinde onu kullanması gerektiğini bilmelidir.

6- KOAH’lı kişiler, solunum kaslarının güçlenmesine yardımcı olması için nefes alma egzersizleri yapmalıdır.
7- Akciğer sistemindeki basıncı artıcağı için, kol çalışması, kürek gibi üst ekstremite egzersizlerinden kaçınmalıdırlar. Kapsamlı bir egzersiz programı
için, üst ekstremite dayanıklılık antrenmanı kademeli olarak ilave edilmelidir.

8- Bazı KOAH’lı kişiler egzersiz sırasında devamlı olarak EKG ve kan basıncının izlenmesine ve ilave oksijen desteğine ihtiyaç duyabilirler.

9- Kişinin egzersize verdiği tepkilere bakarak, doktoru ile birlikte sonuçları görüşüp programı tekrar revize edilmelidir.

Tavsiye Edilen Örnek Egzersiz

Modu

Yürüyüş ve sabit bisiklet KOAH’lı kişiler için iyi bir seçenektir. Fazla solunum gerektireceğinden dolayı üst ekstremite egzersizleri başlangıçta uygun olmayabilir, bundan dolayı üst ekstremite dayanıklılık çalışmalarını kademeli olarak ilave etmekte fayda vardır.

Yoğunluğu

Daha etkili bir egzersiz için, yüksek yoğunlukta bir egzersiz yerine, düşük yoğunlukta dinamik bir egzersiz tavsiye edilir. Kişinin egzersize verdiği nefes alma tepkilerine göre yoğunluk ayarlanmalıdır. Nefes almada herhangi bir zorlanma olursa, egzersizin yoğunluk derecesi düşürülmelidir.

Sıklığı

KOAH’lı kiler haftada en az dört ya da beş kere egzersiz yapmaları için teşvik edilmelidir. Daha kısa süreli ve molalı yapılan egzersiz seansları bu tip kişiler için yararlı olabilir.

Süresi

Uzun sürede ve yavaş yavaş ısınma ve soğuma tavsiye edilir. Bu ısınma ve soğumalar en az 10 dakika olmalıdır. Toplam egzersiz süresi 20 dakikadan başlayıp kademeli olarak artırılmalıdır.

 

05302220000
WhatsApp chat