Pazartesi , Ocak 17 2022
Home / Reklam / Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords (Ads) Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Google Adwords, Google tarafından sunulup çevrimiçi olan bir reklamcılık hizmetidir. Küçük, orta veyahut büyük ölçekli işletmelerin tamamına reklam vermesine olanak sağladığı alandır. Ads sayesinde Google da sokak köşesinde yer alan küçük bir esnaf da reklam verilebilmektedir. Başka olarak da büyük bir iş merkezi faaliyetlerini yürüten büyük bir işletme de reklam verilebilmektedir.

Google da reklam vermenin herhangi bir reklam kısıtlaması bulunmamaktadır. Günlük 10 liralık da reklam verebilmektesiniz. Hatta günlük 10,000 liralık da reklam verebilmektesiniz. Google uygulamasının günlük bütçe sınırlaması yoktur. Maksimum ne kadar çok olursa erişebileceğiniz kitle sayısı o kadar yüksek olabilmektedir. Bir adwords uzmanı olarak önem arz etmektedir.

Google Ads ’nin İşletmelere Faydası Nedir?

Nerdeyse herkes bir ürün ya da hizmet satın almadan önce araştırmalar yapmaktadır. Önüne de reklam çıkmaktadır. Öncelikle Google da bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan ilk dört sıradaki reklamlar Adwords reklamlarıdır. Sayfanın en altında yer alan son dört sıradaki reklam da Adwords reklamlarıdır.

Google Ads ’yi bir arama reklamı olarak düşünmemeliyiz. Üstelik görsel reklamlar, haber, oyun, blog, rehber sitelerindeki birtakım kenarlar da Google reklamları arasındadır. Veyahut sitenin üst bölümünde yer alan reklamlar ad Google reklamları arasındadır.

Bundan başka, youtube reklamları yer almaktadır. Ads hesabınız üzerinden youtube reklamlarını gerçekleştirebilmektesiniz.

Sonuç itibariyle Ads ’de reklam verecek bir kişi ürün veya hizmetini anında gerçekleştirebilmektedir. Veyahut ürün ya da hizmetinin de marka bilinirliğini rahatlıkla arttırabilirsiniz.

Geleneksel Medya Mı, Dijital Medya mı?

Pazarlama etkinliklerinden televizyonu düşünebiliriz. Lakin TV’de reklam verebilmek için hakikaten bir işletme, büyük ölçekli bir işletme olmalıdır. Görüntülü reklamlar ile milyonlara ulaşılabilmektedir. TV’de dezavantaj vardır. Örneğin; ben bu bardağı satın almayı düşünmüyorum ancak bu bardağın reklamı TV’de bulunmaktadır. Demektir ki ben, onlar için yanlış hedef kitle olmuş olmaktayım. Fakat internet reklamcılığında bu durum söz konusu değildir.

İnternet reklamcılığında kullanıcıların yaş aralığı, bulunmuş oldukları coğrafi konumu, cinsiyeti, ilgi alanları gibi kriterler vardır. Bunun gibi daha birçok kriter temel alındığında bunlarla ilişkili bir toplu hedef yöntemi gerçekleştirebilmekteyiz. Biz bu bardağı almak isteyenlere sadece bunun reklamını gösterebilmekteyiz. Böylelikle bu bardağı üreten firmanın da marka bilinirliği artmış olmaktadır. Aynı zamanda firmanın satışlarında ciddi katkısı olmuş olmaktadır.

Google Ads ’yi Kimler Kullanabilmektedir?

Yeni bir işletme kurulduğunda yapılacak ilk iş bir web sitesi oluşturmaktır. Web sitesi oluşturulduktan sonra da adwords uzmanı tarafından bir Adwords hesabı oluşturulmalıdır.  Böylece hemen reklam faaliyetlerine başlaması gerekmektedir. Adwords ’ü işletmelerin tamamının kullanması gerekmektedir. Bir işletmenin en büyük amacı ürün ve hizmetlerin satışını sağlamaktır. Bununla beraber sürdürülebilirliğini devam ettirmektir.

İşletme yeni kurulmuş olsun veyahut daha önceden faaliyet göstermiş olsun, yapacağı ilk aşama web oluşturmaktır. İkinci aşamada da adwords uzmanı, Adwords hesabı oluşturarak reklam çalışmalarına başlamalıdır. Asıl sebebi ise ürün ve hizmetlerin pazarlamasını kolaylaştırabilmektir. Düşük maliyetler ile ürün ve hizmetlerini istemiş olduğu kişilere, ülkelere, bölgelere kolayca gösterebilmektedir. İstediği saat veya günlerde de gösterebilmektedir.

Google Ads, Marka Bilinirliğine Katkı Sağlar mı?

Evet çünkü Google adwords uzmanı olarak da birçok reklam türü bulunmaktadır. Metin reklam, görsel reklam veya video reklam gibi farklı versiyonlarda da reklam verebilmektedir. Google da yapılan aramalarda adwords uzmanı, reklam vererek doğrudan bir dönüşüme odaklanabilirsiniz. Veyahut youtube da vereceğiniz reklamla da marka bilinirliliğinizi yükseltebilirsiniz.

Google Ads Yönetimini Herkes Yapabilir mi?

Günümüzdeki Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya hesaplarını kullanan kişiler miyarlardadır. Bunları kullananlar rahatlıkla Google Ads hesabını güncelleştirebilmektedir. Lakin Adwords, çok geniş içerikli bir ortam olmuş olduğundan adwords uzmanı olunması gerektirmektedir. Bu adwords uzmanı olmak zor değildir. Sadece girişimcinin biraz istekli ve azimli olmuş olması gerekmektedir. Birçok çevrimiçi ortamlarda e- kitaplar ve eğitim videoları vardır. Adwords hesabınızı tamamen baştan sona oluşturabilirsiniz.

Reklam maliyetleri Nedir? Cebimizden Kaç Para Çıkacak?

Adwords tarafından ücretlendirme şöyle olmaktadır. Bir günlük bir bütçe belirliyorsunuz ve reklamlar belirlediğiniz o bütçeler dahilinde belirleniyor. Örneğin; günlük 100 TL’lik bir bütçe belirlediniz. Reklamlarınız gün içerisinde 100 TL’lik tıklanma almaktadır. Sonra yayından kalkacaktır. Fakat ertesi gün yayınlanmaya devam edecektir. Reklamlarınızda şöyle bir sorun olabilmektedir. 100 TL’lik değil de o gün için 80 TL’lik bir harcama olabilmektedir. Kalan 20 TL’lik bakiye hesabınızda kalacaktır. İlerleyen günlerde faturalandırma da görebileceksiniz.

Tıklanma, maliyet üzerinden gerçekleşmektedir. Ads ücretlendirmeyi Google’a belirtiyorsunuz. Yani siz reklamlara tıkladığınızda kaç TL’lik tıklanmak istediğinizi belirtmektesiniz. Örneğin; siz bir reklam çalışması oluşturdunuz. Anahtar kelimelerinizi ve reklam metinlerinizi girdiniz. Tıklama başına maliyet olarak da 50 kuruşluk girdiniz. Bizim günlük bütçemiz 100 TL idi. Yani reklamlarımız biz o gün içerisinde 200 tıklanma aldıktan sonra yayından kalkacaktır. Ertesi gün yayınlanmaya devam edecektir.

Farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Tıklama başına ödeme yapmak istediğinizi belirttiniz. Google’a dönüşüm başına maliyet, edinme başına maliyet, bin gösterim başına maliyet gibi tekliflerde verebilirsiniz.

Google şu kadar ödeme yapmanız gerektiğini söylememektedir. Örnek olarak; bir reklamın tıklanması için 1 TL veya 2 TL ödeme yapmak istiyorsunuz. Biz günlük 100 TL bir bütçe belirleyelim. Reklamlarınız ortalama olarak 100 ila 200 arasında tıklanma olmaktadır. Fakat sektörden sektöre göre bir değişim gösterebilmektedir. Bazı sektörlerde 100 TL’ye 100 adet, 150 adet tıklanma gibi gelebilmektedir. Bazı sektörlerde 20 ya da 30 tane de tıklanma gelebilmektedir.

Google Adwords Hesap Yönetimi Yaparak Para Kazanabilir miyim?

Adwords; Facebook, Twitter, İnstagram gibi kullanıcılar rahatlıkla kullanabilmektedir. Fakat çok ciddi bir adwords uzmanı olması gerektirmektedir. Burada Adwords hesabınızın verimlilikle yönetilebilmesi için bir adwords uzmanı tarafından yardım almalısınız.

Bir Google Adwords Uzmanı Ne Yapmaktadır?

Bir tıklanma günlük optimizasyondan 1 TL’lik ödeme yapmaktadır. Bir adwords uzmanı yapmış olduğu çalışma sonrasında 60 kuruşa kadar bu rakamı düşürebilmektesiniz. Ağırlıklı olarak da reklamlarınızı ilgili kişilere gösterme olasılığı çok daha iyi olacaktır. Yani aylık periyot olarak

05302220000
WhatsApp chat