Pazartesi , Ocak 17 2022
Home / Reklam / Google’da Birinci Sırada Çıkmak

Google’da Birinci Sırada Çıkmak

Herkes sürekli olarak google aramalarında birinci sırada çıkmak ister ama bir çok iş veren bu olayın nasıl olduğunu kavrayamadığı için hangi hizmeti alması gerektiğini de anlayamamaktadır. Kısaca bu döngüyü anlatmak gerekirse;

Google da reklam vermeden birinci sırada çıkmak için öncelikle hangi anahtar kelimede birinci sırada çıkmak istediğinize karar verip bu doğrultuda makaleler ve seo çalışmaları yapmak lazım ki bunun için uzun süreler gerekmektedir. Bir çoğumuz ise hızlı sonuç almak istemekteyiz. Burda ise google reklamları devreye girmektedir.

Örneğin anahtar kelimemiz boyacı arıyorum olsun, siz bu kelimede sürekli olarak birinci sırada çıkmak istiyorsunuz. Geçmişe dönük google’ın bize sunduğu istatistikler vardır ortalama günde bu kelime kaç kere aratılıyor. Örneğin biz bu reklamı sadece İstanbul’da vermek istiyoruz ve günlük olarak aratılma sayısı 1.000 kere ve siz 24 saat boyunca vermek isterseniz. 1.000 Tıklama x TBM = şeklindedir.

Peki TBM nedir? Tıklama başı maliyet, yani google açık rekabet usulü reklamı kabul etmektedir. Daha çok ödeyen birinci sırada çıkar. Bu faktörü etkileyen bir çok alt etkende vardır sitenizin anahtar kelime ile ne kadar alakalı olduğu gibi vb. Bir anahtar kelimede ne kadar çok kişi reklam verir ise maliyet o kadar artar. Boyacı arıyorum anahtar kelimesinde tbm 7 TL’ye çıkabilirken, spor salonu kelimesinde 1 TL’de kalabilir. Doğal olarak boyacı arıyorum kelimesinde günlük 7.000 TL ihtiyacınız varken spor salonu için 1.000 TL olabilir.

Bu olayı anladıktan sonra hangi anahtar kelimeler ile, hangi alanda, hangi süreler boyunca çıkmak istediğinize karar verdikten sonra bütçenize karar vermelisiniz. 1.000 kişi aratıyor diye hepsinde görüntülenmek zorunda değilsiniz. Günde 10 TL bile reklam verebilirsiniz ve misal olarak 10 TL ile 10 kere tıklanırsınız ve 10 kişiye erişirsiniz ama 1.000 TL ile 1.000 kişiye erişirsiniz.

Bütçenizi belirledikten sonra ise bu bütçeyi en etkin kullanma planlaması ise bana aittir. Örneğin 100 TL günlük bütçeniz var ama siz illa 1. sırada çıkmak istiyorsunuz ve bunun karşılığında 5 TL TBM ile reklamınıza 20 kişi tıklayacak ama 2. veya 3. sırada çıkarsanız 1 TL maliyet ile reklamınıza 100 kişi tıklayacak. Bu durumda hangisi daha iyi 20 kişiye erişmek mi yoksa 100 kişiye erişmek mi?

Tabii bazı durumlarda bütçenizin harcanmadığı durumlar olabilir. Bu bir çok bilinmeyenli denklemdir. En iyi sonucu almak ise benim işimdir. Sizi dinleyip size özel çözümler üretiyorum.

Saygılarımla

05302220000
WhatsApp chat