Pazartesi , Ocak 17 2022
Home / Makaleler / Osteoporoz ve Egzersiz

Osteoporoz ve Egzersiz

Osteoporoz araştırmalara göre sadece Amerika Birleşik Devletlerinde 44 milyon kişi için önemli ölçüde sağlık tehdididir. Bugün hali hazırda 10 milyon amerikalı asteoporoz hastasıdır, bununla beraber neredeyse 34 milyon kişi osteoporoz için büyük risk altındadır.  Osteoporoz hastası olan 10 milyon kişinin tahminen 8 milyonu kadın ve 2 milyonu erkektir.

  Kemik kütlesinde tepe noktasına ulaşıldıktan sonra, kemikteki “remodeling” dengesizliği yüzünden yaşam boyunca azalma yaşanır. Remodeling, yeni kemiğin eski kemiğin yerine geçmesi olarak tanımlanır, iskelet sistemini formunda tutar ve kalsiyum homeostasisini muhafaza eder.

Osteoporoz ve Egzersiz

 

Osteoporoz tedavisinin amacı kemikteki mineral kaybını azaltmak yada engellemektir. Östrojen yenileme tedavisi, kemikteki geri emilimi azaltarak, kadınlarda kemik kütlesini korumada ve osteoporozu ve postmenopozal kemik kaybını durdurmada ya da geçiktirmede oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Menopoz öncesi kadınlar, yaşa bağlı görünen kemik kaybını durdurmak için günde 1.000 ile 1.500 Mg. kalsiyum tüketmelidir. Ostrepozu tedavi etmede ve önlemede egzersizin rolü tam olarak anlaşılmamasına rağmen, fiziksel zorlamanın kemiğin gücünü belirginleştirdiği bilinir.

Osteoporoz hakkında daha bilinçli olmak ve doğru egzersizleri yapmak için 530 222 00 00 numaralı telefonu arayarak sana uygun şartlarda özel ders alabileceğini unutma.

Fiziksel hareketsizliğin osteoporoz için risk faktörü olduğu bilindiği gibi, osteoporozun tedavisi ve engellenmesi için de egzersiz tavsiye edildiği bilinir, çünkü ağırlık antrenmanı kemik kütlesini arttırır veya kaybını geciktirir. Hatta sedanter hayat yaşayan kişiler, daha aktif olduklarında kemik kütlesini arttırabilir.

Osteoporoz İçin Egzersiz Önerileri

 

Bir kemik üzerinde daha fazla fiziksel stres ve baskı, daha fazla kemik depolama oranı demektir. Osteoporozdan muzdarip birçok yaşlı insan, egzersiz önerilerine ve tavsiyelerine ihtiyaç duyduklarında fitness antrenörlerine başvurmalıdırlar.

Dayanıklılık antrenmanıda ostreoporozun önlenmesinde önemli bir etkendir. Ayrıca osteoporuzlu kişilerin sıralanan faktörlerden kaçınmaları gerekmektedir.

  • Atlama, yüksek yoğunlukta aerobik, jogging ve koşu
  • Omurga fleksiyonu, mekik çekme, kürek çekme makineleri
  • Tramplenler ve step aerobik
  • Ter damlalarından dolayı kaygan hale gelebilecek zeminler
  • Dirence karşı bacakları yakşaltırmak ya da uzaklaştırmak
  • Bacakları yanlamasına ve vücut üzerinde çaprazlama hareketleri
  • Başın arkasından elleriyle boynuna çekme

  Bu tip hareketler risk içeren hareketlerdir ve yapılmaması tavsiye olunur. 

05302220000
WhatsApp chat